Нурлатлыларга юлларны саклау мөһимлеге турында сөйләделәр

2021 елның 13 октябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы территориясендә автомобиль транспортында йөк ташу күләме ел саен арта.

Транспорт чыгымнарын киметү максатларында йөк җибәрүчеләр һәм ташучылар йөк ташу җайланмалары (платформалар, кузовлар, фургоннар, цистерналар) күләмен максималь рәвештә кулланалар, бу исә максималь рөхсәт ителгән массаның артуына һәм юл катламына регламентланган басым йөкләнешләренең артуына китерә. Төбәк, муниципальара, муниципаль һәм җирле әһәмияттәге автомобиль юлларында тиешле эксплуатацион торышны һәм куркынычсыз тормыш шартларын саклап калу иң мөһим бурыч булып тора.

Авырлык һәм габаритлы контроль Татарстан Республикасы буенча ЭЭМ Дәүләт автоинспекциясе һәм Ространснадзорның территориаль идарәсе тарафыннан гамәлгә ашырыла.

Авыр габаритлы контроль пунктларында күрсәтелгән контрольне инструменталь (техник) тәэмин итү «Юл хәрәкәте иминлеге» дәүләт бюджет учреждениесе тарафыннан тәэмин ителә. Бүгенге көндә Татарстан Республикасында республика әһәмиятендәге юлларда йөк ташуны контрольдә тоту 26 пунктта бара, шулардан: 1 стационар пункт, 17 күчмә пункт һәм 8 автомат пункт, тагын 4се тест режимында эшли.

Нурлат районында эре габаритлы һәм (яисә) авыр йөкле транспорт хәрәкәте контролен инструменталь тәэмин итү функциясен гамәлгә ашыру өчен Нурлат шәһәрендә «БДД» ДБУнең үлчәү һәм габаритлы контролен тәэмин итү бүлеге эшли. Чистай-Аксубай-Нурлат һәм Кузайкино-Нурлат (Киекледә урнашкан һәм бер ел эшләми) юлларында үз эшчәнлеген гамәлгә ашыручы 2 автомат һәм ике күчмә пункт бар. Якынча көнгә 300-400 транспорт чарасы үлчәү уза.

Юлларда тигезсезлекләр булу машина йөртүчеләрнең арыганлыгын арттыра, аларның игътибарын юлдагы башка объектларны кабул итүдән аера, ә көзге-кышкы чорда куркынычсызлык тискәре һава шартлары һәм юл кырыенда бозлавык һәм кар барлыкка килү аркасында кими.

Йөк җибәрүчеләр һәм ташучылар юлларны саклау өчен барлык җаваплылыкны аңларга һәм законнар нигезендә эш итәргә тиеш.