Нурлат районында язгы ташу контрольдә тотыла

2023 елның 20 марты, дүшәмбе

Заречныйда зур Чирмешәннең ташуы белән язгы су басу бары тик картлар хәтерендә генә калган.

Хәзер исә су басу куркынычы Урман урамында гына барлыкка килә һәм ул елганың ярларыннан чыгуы аркасында түгел. Бу урамның азагында эрегән сулар тупланмасы барлыкка килә, ләкин вакытында чаралар су басу куркынычын булдырмаска мөмкинлек бирә.

- Заречныйда 1995 елдан бирле яшим, һәм минем хәтердә су басулар булмады, – диде авылда яшәүче Валентина Насыйбуллина.  Су җыелгач, аны ачалар һәм ул китә. Лесная урамында 12 йорт, монда 25 кеше яши.

- Барлык йортлар да бер дәрәҗәдә, һәм су килсә, барлык ишегалларын су басачак. Ләкин бу булмаячак. 90нчы елларда юлны ничек күтәрделәр, Заречныйда су басулар бөтенләй булмады, - диде Заречный авыл җирлеге башлыгы Татьяна Забойдулина.

Ул Иске күпергә язгы ташкын аны җимермәсен өчен 7-8 гусеницалы трактор куелган елларны хәтерли.

Ә Яшьләр урамыннан Маина Свешникова Чирмешән суларының ишек төбенә якынлашуын хәтерли.

- Бүгенге кебек ул язны хәтерләмим. Ләкин Чирмешән безнең урамга кадәр агып, болыннарны тутырган була иде. Без яшь идек, бу безне куркытмады, картина мавыктыргыч иде, – дип искә ала ул.

Шулай да авылда су басуга ел саен әзерләнәләр. Авыл башлыгы әйтүенчә, табигатьнең үз кануннары бар.

- Февраль уртасыннан буклетлар тарата башлыйбыз, аларны кибеттә, почтада калдырабыз, мәгълүматны мессенджерларда таратабыз, – диде Татьяна Забойдулина күпер янында, аның ныгытмасына су дәрәҗәсе күтәрелү шкаласы салынган. - Узган ел кыш карлы булды, Чирмешәндә су 3,7 метрга кадәр күтәрелде, әмма бу безнең өчен куркыныч түгел. Без монда һәр иртә киләбез, су дәрәҗәсен билгелибез, пәнҗешәмбе көнне ул 2,5 метрга җитте.

Гадәттән тыш хәл килеп чыккан очракта торак пунктта ирекле янгын сүндерү дружинасы әгъзалары арасыннан җаваплы затлар билгеләнгән, сирена-тавыш көчәйткеч җайланма бар, Нурлат урман хуҗалыгында янгын сүндерү машинасы бар.

Гомумән, бу көннәрдә су басуга юл куймау буенча эш алып барыла. Әйтик, шушы көннәрдә Нурлат-Чув. Тимерлек автотрассасында эшчеләр бригадасы юл аша  су үткәрү торбаларын чистарта. Районда аларның саны 298.

Гомумән, хәл район җитәкчелеге контролендә кала. Дүшәмбе көнне гадәттән тыш хәлләр комиссиясе утырышында язгы ташу шартлары үсеше фаразы турында фикер алыштылар. Территорияләре су басуга дучар булган авыл җирлекләре башлыклары үткәрелгән профилактик эш буенча хисап тоттылар. Аларның сүзләренчә, халык язгы чорга әзер.