Нурлатта яшь гаиләләргә дәүләт программасы буенча торак сатып алу өчен субсидиягә сертификатлар тапшырылды

2023 елның 28 феврале, сишәмбе

Нурлатта яшәүче тагын ике яшь гаилә дәүләт программасы кысаларында торак алу өчен түләүсез субсидия алды.

Киңәйтелгән планеркада район башлыгы Алмаз Әхмәтшин яшь гаиләләргә сертификатлар тапшырды.

Далерджон һәм Гөлчәһрә Махмадсалимовлар тумышлары белән Таҗикстаннан. Нурлатка ике ел элек килеп төпләнгәннәр. Гаилә башлыгы Нурлат РҮХнең Мамык табиб амбулаториясендә табиб-стоматолог булып эшли. Ә Гөлчәһрә -хуҗабикә, нигездә, балалар белән шөгыльләнә: алар 4 бала тәрбиялиләр, олы кызларына – 12 яшь, кече улларына нибары 5 ай гына әле.

- Нурлатта ике бүлмәле фатирда яшибез. Ләкин безнең 6 кешелек гаиләбез өчен ул тыгыз. Шуңа күрә яшь гаиләләр өчен мондый программаның барлыгы турында белгәч, гариза язарга булдык. Торак сәясәте һәм коммуналь хуҗалык бүлегендә документлар җыярга ярдәм иттеләр. "Озак көтәргә туры килмәде, безгә субсидия алуыбыз турында хәбәр иттеләр", ди Далерджон Махмадсалимович.

Тиздән гаиләнең үз йорты турында хыялы тормышка ашачак. Бу көннәрдә алар аны сатып алу өчен сайлау белән мәшгуль.

- Һәр баланың үз бүлмәсе, өй эше, уеннар һәм мавыгулар өчен үз почмагы булган зур, иркен йорт турында хыялланабыз, - ди Гөлчәһрә Сәидкул кызы.

«Татарстан Республикасында яшь гаиләләрне торак белән тәэмин итү» ярдәмче программасы Татарстан Республикасы халкын сыйфатлы торак һәм торак-коммуналь хуҗалык хезмәтләре белән тәэмин итү аларга йорт сатып алуга чыгымнарны капларга ярдәм итәчәк. Әлеге программа кысаларында дәүләт яшь гаиләләргә торак алу чыгымнарының бер өлешен каплый.

– Балалары булган гаиләләр өчен – 35, баласызларга-30 процентка кадәр, - диде район Башкарма комитетының Торак сәясәте һәм коммуналь хуҗалык бүлеге начальнигы Наталья Долгова. - Бу программада гаилә әгъзаларының кайда эшләве мөһим түгел. Иң мөһиме-алар торакка мохтаҗ һәм түли аларлык гаилә булырга тиеш. Әлбәттә, программа 35 яшьтән өлкәнрәк булмаганнар өчен каралган.

Бүгенге көндә программада катнашу өчен тагын 8 яшь гаилә чиратта тора. Соңгы елларда районда аның кысаларында ел саен торак шартларын яхшыртуга дәүләт субсидияләрен бер гаилә алса, быел бу уңыш берьюлы ике тапкыр елмаеп җибәрде. Михаил һәм Ксения Куликовларга дәүләт ярдәме фатир алу өчен ипотека кредитын тулысынча түләргә ярдәм итәчәк. Тиздән гаиләдә икенче бала туачак. Шуңа күрә программа кысаларында бүлеп бирелгән субсидия бик яхшы ярдәм булды.

"Үз фатирың булу, барыннан да элек, тотрыклылык. Зур программа! Башка гаиләләр дә анда катнашырга курыкмасын», - диләр алар.

Куликовлар да, Мәхмәдсәлимовлар да киләчәкләрен Нурлат белән бәйләргә телиләр. Районда яшь гаиләләр өчен яңа мөмкинлекләр ачыла, дип саныйлар алар. Ә торак турындагы хыялларны тормышка ашырырга аларга дәүләт программалары ярдәм итә.