Татарстанда сәнәгать парклары резидентлары саны арта

2022 елның 22 ноябре, сишәмбе

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы сәнәгать паркларының агымдагы елның 9 ае эшчәнлегенә йомгак ясады.

Ел башыннан республиканың сәнәгать паркларына 88 яңа резидент җәлеп ителгән.

Татарстан-бизнеска ярдәм итү инфраструктурасы югары үсеш алган төбәк. Әйтик, 2022 елның өч кварталы нәтиҗәләре буенча республиканың 100 сәнәгать паркында резидентлар саны 1 517 берәмлек тәшкил иткән.

Шул ук вакытта 2022 ел башы белән чагыштырганда 24,4% яки 10260 берәмлеккә артты һәм сәнәгать паркларының уртача резидент-предприятиеләре хезмәткәрләренең уртача саны 52280 берәмлек тәшкил итте.

Резидентларның хуҗалык эшчәнлеге дә уңай динамиканы күрсәтә, аларның әйләнеше 2021 елның шул ук чоры белән чагыштырганда 3,9% ка артып, 263,3 млрд сумга җиткән.

Күрсәткечләр үсешенә шул исәптән Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы резидентларга сәнәгать парклары эшчәнлегенең нәтиҗәлелеген 70% тан кимрәк тутырып арттыру концепциясе кысаларында күрсәтелә торган ярдәм чараларын тормышка ашыру да ярдәм итте. Ул салым преференцияләрен бирүне, электр энергиясе чыгымнарын субсидияләүне, поручительстволар һәм ташламалы кредитлар бирүне күздә тота.