Каты корт белән көрәшүнең нәтиҗәле ысуллары

2024 елның 2 мае, пәнҗешәмбе

Татарстанның Россельхозүзәгендә каты кортлардан ничек нәтиҗәле котылырга кирәклеге турында сөйләделәр.

Агымдагы апрельнең соңгы атнасында «Россельхозцентр»ның Татарстан филиалы белгечләре туфрак корткычларының кышлаучы запасын ачыклау өчен авыл хуҗалыгы җирләрен тикшерделәр.

"7,5 мең гектар мәйданда туфрак казу эшләре үткәрелгән. шул ук вакытта 1,6 мең гектарда яки тикшерелгән мәйданнарның 21,3 процентында проволочник ачыкланган. Личинкаларның уртача саны квадрат метрына 1,5 экземпляр тәшкил итте», – дип сөйләде «Россельхозцентр» ФДБУның Татарстан Республикасы буенча филиалының үсемлекләрне саклау бүлеге башлыгы Рәмзис Шәрәпов.

Бу корткычларның максималь саны 3 экз.бер квадрат метрга Азнакай районында 3 ел файдаланудагы люцернада (368 га һәм 235 га) табылган. Каты кортларның зарарлылыгының икътисади чиге квадрат метрга 3-5 экземпляр, дип төгәлләде Рәмзис Шәрәпов.

Белешмә. Проволочник -  каты кортларның личинкалары. Бөҗәкләр зыян китерми. Алар тутыккан чыбык кисәкләренә охшаган личинкаларга зыян китерә. Личинкалар орлыкларны, үсентеләрне, тамыр системасын, бүлбеләрне, тамыр җимешләрен һ.б. зарарлый. Личинкалар үрчү өчен иң яхшы урын булып тузанлы участоклар, шулай ук өч-дүрт ел кулланганнан соң күпьеллык үләннәр астындагы кырлар тора.

Туфрак корткычы күп булган урыннарда, ягъни бер квадрат метрга 20дән артык личинка, учреждение белгечләре кукуруз, бәрәңге чәчәргә киңәш итми. Уртача кортлар саны 6-20 булган участокларда саклау чаралары үткәргәндә чәчү мөмкин.

Учреждениедә проволочникка каршы нәтиҗәле көрәшү өчен чаралар комплексы үткәрергә кирәк дип санала. Бу чәчү әйләнешен саклау, әче туфракны известьлау, туфракны йомшарту, чүп үләннәрен, бигрәк тә эт эчәген юк итү.

«Россельхозцентр» филиалында шәхси секторда проволочникка каршы кулланырга рөхсәт ителгән препаратларны атаганнар.

Бүлбеләрне утыртуга кадәр эшкәртү өчен препаратлар: Командор 20-25 мл/л су, Имидор Про 20-25 мл/л су, Престиж 70-100 мл/л су, Клубнещит 70-100 мл/л су, Покровитель- 70-100 мл/л су.

Бәрәңге утырту вакытында туфракка: Баргузин 150 г/100 кв. м, Почин 30 г/10 кв. м, Землин 30 г/10 кв. м, Землин Форте 30 г/10 кв. м (бәрәңгенең иртә өлгергән сортларыннан тыш), Метаризин 100 мл/100 кв. м.