Нурлатның "Грани" мәдәни-ял үзәгендә Чернобыль һәлакәте нәтиҗәләрен бетерүчеләр белән очрашу узды

2024 елның 23 апреле, сишәмбе

“Чернобыль - безнең хәтер һәм яра!" дип атом һәлакәтенең нәтиҗәләрен бетерүдә катнашучыларны, һәлак булган һәм үлгән аварияне бетерүчеләрнең гаилә әгъзаларын, шәһәр мәктәпләренең өлкән сыйныф укучыларын, аграр техникум студентларын, эшче яшьләрне, ведомство һәм район хезмәтләре җитәкчеләрен мәдәни - ял кинозалына җыйган масштаблы чара шулай  аталды.

38 ел элек Украина ССРның Припять шәһәрендә булган һәлакәт күп санлы кеше корбаннарына һәм Украинада гына түгел, ә аның чикләреннән ерак дөньяның 30дан артык илендә зур күләмдә Хиросима һәм Нагасакида ике йөз атом шартлавы бергә кушылган кадәр радиоактив зарарлануга китергән. Чернобыльдә яшәү урыны Цезий-137 белән зарарлану дәрәҗәсе буенча Хиросимадан 600 тапкыр артык. Ә станциядә 10 көн дәвам иткән янгын чыккан. Ул бөтен дөнья халкы өчен көтелмәгән нәтиҗәләр белән башка блокларга күчкән. Ликвидаторлар күп көннәр һәм төннәр буе яшәү өчен генә түгел, үлемне аямыйча көрәшкәннәр. Кайвакыт йокламыйча, радиологик контроль нормаларын бозып, алар реактор янына кабат-кабат киләләр. Һәм үз гомерләре бәрабәренә алар явыз һәлакәтне җиңделәр, аларның күбесе исән түгел инде.

Нурлат районыннан авария нәтиҗәләрен бетерүдә 50дән артык кеше катнашкан. Бүген аларның 18е генә исән.

Очрашуны оештыручылар залда катнашучылар өчен бик күп мәгълүмат бирде. Коточкыч стихиягә каршы көрәш көннәре һәм айлары вакыйгаларының цифрлары һәм җентекле хронологиясе белән презентация, документаль фильмнар кадрлары, катнашучыларның һәм район хезмәтләре һәм ведомстволары вәкилләренең чыгышлары, «Зәңгәр кош» сәнгать мәктәбе театр студиясе балалары башкаруында тирән эчтәлекле шигырьләр (җит. Наталья Чобиток), шәһәр һәм район хәрби комиссары Заһир Абдуллин тарафыннан радиация һәлакәтләрендә һәм һәлакәтләрдә һәлак булганнар истәлегенә игълан ителгән бер минут тынлык, сәнгать үзешчәннәре номерлары барысы да органик рәвештә бердәм линиягә тезелеп сәгать ярым дәвамында залны 1986 елның 26 апрелендә дөнья кичергән көннәр һәм төннәр вакыйгаларына катнашлык атмосферасында тотып торды.

"Безнең тарихи, танып белү, музыкаль очрашуыбыз Чернобыль атом электр станциясендәге һәлакәтне бетерүче геройларга зур хөрмәт йөзеннән, шулай ук хәзерге буынга дәрес буларак күзалланды. Чернобыль-безнең хәтер һәм яра, без аның турында онытмаска тиеш», - дип билгеләп үтте мәдәни – ял үзәге директоры Динә Хөҗҗәтова тамашачыларга мөрәҗәгать итеп.