Районда су басу тотрыклылана

2024 елның 14 апреле, якшәмбе

Безнең районда язгы ташу вакытында аеруча борчу тудырган 8 нокта бар. Ләкин бүгенге көндә борчылыр өчен сәбәпләр юк.

Аксумла елгасындагы 4 һәм 5 апрельдә су критик дәрәҗәдән югарырак күтәрелде, кичен 1,70 метрга җитте, хәзер су нуль билгесендә, – диде Якушкино авыл җирлеге башлыгы Хәким Хәмидуллин. - Елгада су күтәрелсә дә, урам буйлап агып китте, әмма өйләргә кермәде, су басулар булмады – су үткәрү торбалары, плотиналар вакытында ачылды. Быел бозны шартлату да кирәк булмаган. Мамык авылында Олы Сөлчә елгасында 7 апрельдә су биеклеге 2,45 билгесенә кадәр күтәрелә, критик дәрәҗәсе монда 3,40. 8 апрельдән 9 апрельгә каршы төндә боз китте.

-Елга бормалы, борылышлар күп, шуңа күрә теләсә кайсы урында тыгыннар барлыкка килергә мөмкин. Ләкин хәзер су аз, авылда торбаларны чистарттылар, шуңа күрә ул инде күтәрелмәячәк, – диде Мамык авыл җирлеге башлыгы Валерий Рыжков.  Су басулар булмаган, ләкин гадәттә, Мамыкта су басу тәмамлангач, урманнарда кар эреп беткәч, ул Бутаихада башлана. Анда су 2 торак йортны «кисеп ала", аларның хуҗалары алдан ук азык-төлек запасы туплаган. Монда да барысы да яхшы үтәр дип өметләнәбез.

Урнәк авылы - районда язгы ташкын юлны яба торган бердәнбер торак пункт. Авыл янында Олы Чирмешән елгасы аша күпер хәзер дә су астында кала, суның биеклеге 6 апрельдә 3,85 метрга кадәр күтәрелде, кичә иртән 3,60 метрга кадәр төште.

- Кирәк булганда авыл кешеләре резина көймәдә коткару жилетларында озаталар, – диде Киекле авыл җирлеге башлыгы Лилия Кашапова. Аның сүзләренчә, Зур Чирмешәндә һәм Киекледә, Үрнәк янында да су кимегән.

Тулаем алганда, районда су басу тотрыклылана, барлык сулыкларда су кими бара.