Нурлат районында “Кычытканлы авылы тарихы" китабын тәкъдим иттеләр

2023 елның 25 апреле, сишәмбе

Чара авыл мәдәният йортында авыл халкы, шулай ук кунаклар катнашында узды.

Нурлат районының Кычытканлы авылында авыл тарихы турында китапның презентациясе узды.  Анда автор Алмаз Камалов авылның нигезләнгәннән алып бүгенге көнгә кадәрге барлык үсеш этапларын җентекләп тасвирлаган. Тарихи китапны бастыру өстендә ул 12 елга якын эшли архивларны, төрле әдәбиятны, документларны өйрәнә, шулай ук төрле елларда район газетасыннан мәгълүмат җыя, авылдашлары белән аралаша. Автор билгеләп үткәнчә, күп кенә кычытканлылар китап чыгарганда аңа ярдәм иткәннәр, материаллар җыюда ярдәм иткәннәр, шулай ук матди ярдәм күрсәткәннәр.

Китапның презентациясе авыл тормышында мөһим вакыйгага әверелә. Кычытканлыларны Нурлат районы башлыгы Алмаз Әхмәтшин исеменнән район Башкарма комитеты җитәкчесе Зәрринә Сәйфетдинова сәламләде. Чарада шулай ук бу авылдан чыккан язучы, филология фәннәре докторы, Габдулла Тукай исемендәге Дәүләт премиясе лауреаты Тәлгать Галиуллин, медицина фәннәре докторы, профессор Әфгат Галиуллин, шагыйрә, Саҗидә Сөләйманова премиясе лауреаты Фәүзия Галиуллина (Солтан) һ. б. катнашты.

Тәлгать Нәби улы Галиуллин Алмаз Камаловның эшен югары бәяләде.

"Авыл тарихы-татарлар тарихы, ил тарихы. Нәкъ менә авыл милләтне саклый. Авыллар бик күп, ләкин аларның барысы да тирән тарихны чагылдырган китабы белән горурлана алмый. Автор зур эш башкарды", - диде ул, авыл тарихы турында Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе нәшриятында басылган беренче китап булуын билгеләп үтте.

Күп кенә кычытканлылар яңа китапның эчтәлеге белән кызыксынып танышты. Китапны бастыруда һәм материаллар җыюда ярдәм иткән авыл халкына Алмаз Җәүдәтович аларны сәхнәдә тапшырды.

Чара уңаеннан мәдәният йорты фойесында күргәзмә оештырылды, сәхнәгә җирле артистлар да чыкты. Татарстанның халык артисты Мирсәет Сөнгатуллин чыгышы авыл халкы өчен чын бүләк булды. Тамашачыларның көчле алкышлары астында ул соңгы елларда авылның үзенчәлекле гимнына әверелгән Кычытканлы турында җырны башкарды.