Нурлат районы Имам-мөхтәсибе: Рамазан ае - сабырлык мәктәбе ул

2023 елның 19 марты, якшәмбе

23 мартта мөселманнарда изге Рамазан ае башланачак.

Шуңа бәйле рәвештә без районыбызның имам-мөхтәсибе Ирек хәзрәт Сәйфуллинга берничә сорау бирдек.

- Ирек хәзрәт, бу айда мәҗбүри гамәлләрнең берсе – Ураза тоту...

Бу-иң зур гыйбадәт. Уразаны сәламәтлеге рөхсәт иткән һәркем тотарга тиеш. Көн дәвамында дарулар эчәргә кушылган хроник авырулар булган кешеләр, сәяхәт итүчеләр уразаны башка вакытка калдырырга мөмкин. Җитди авыру яки картлык аркасында ураза тота алмаган яки төрмәдә утырган кешеләр рамазан аеның һәр көне өчен мохтаҗ кешене ашатырга, ягъни фидья-садакка түләргә тиеш. Быел аның күләме көненә 350 сум тәшкил итә.

- Рамазан аенда тагын нинди садака бирергә кирәк?

- Фитра сәдакасы түләү-бу айның тагын бер мөһим шарты. Пәйгамбәр заманында ук аны ярлыларга, муллыгына карап, 2 килограмм 400 грамм күләмендә бодай, дөге яки финик белән биргәннәр. Бүгенге көндә аны продукт белән тәэмин итү дөресрәк. Әмма хәзер галимнәр кешегә иң күп акча кирәк һәм ул үзе теләгәнне сатып алачак дип саный. Быел республика мөселманнары Диния идарәсе казыйлары карары белән фитра-садаканың минималь күләме бер кешедән 150 сум тәшкил итә, байлыгы булганнарга 800 сум. Фитра садакасын ай ахырында Рамазан аенда үзеңә бирергә кирәк.

- Бу чорда ифтарлар үткәрү киң таралган. Аның игелеге нәрсәдә?

- Рамазан аенда һәр мөселман игелекле эшләр башкарырга тиеш. Ифтар аларның берсе. Әгәр ураза тотучыны ифтарга чакырсаң, ураза тотучыга да шундый ук әҗер булачак. Димәк, ифтарга күбрәк кешене чакырсаң, бүләк шулкадәр күбрәк булачак. Бүген шәһәрнең барлык мәчетләрендә, шулай ук кайбер авылларда масштаблы ифтар мәҗлесләре үткәрү өчен барлык шартлар да тудырылган. Мәсәлән, Әхмәдзәки хәзрәт Сафиуллинның белем бирү үзәгендә 100 кешегә исәпләнгән уңайлы зал, ашханә бар.

-Рамазан аенда дини йортлар, мөхтәсибәт эшендә ниндидер үзгәрешләр булырмы?

– Бу чорда махсус намаз-тәравихны коллектив уку өчен безнең районның барлык мәчетләре кичләрен ачык булачак. Соңгы 10 көндә Итикаф өчен дә мәчеттән чыкмыйча гыйбадәт кылу мөмкинлеге булдырылачак.

Без «Чиста мәчет» республика акциясенә кушылдык, Рамазан ае алдыннан барлык дини йортларны чистарту һәм тәртипкә китерү эшен башладык. Билгеле булганча, шәһәрдә мохтаҗларга кайнар ризык тарату пункты эшли, изге айда аның эш вакыты үзгәрәчәк: ифтар вакытын исәпкә алып, ул 18.00 сәгатьтән 18.30 сәгатькә кадәр ачык булачак.

Күптән түгел Тәгълим үзәгендә әйберләрне кабул итү пункты да ачылды. Анда мохтаҗларга таратыр өчен кигән, әмма яхшы сакланган тышкы кием һәм аяк киеме кабул ителә.

- Ирек хәзрәт, Рамазан алдыннан нурлатлыларга нинди теләкләр телисез?

- Барлык мөселманнарны Бөек Рамазан ае якынлашуы белән котлыйм! Аллаһы Тәгалә бу айга безне фатихаласын, уразаларыбызны, догаларыбызны кабул итсен, ихласлыгыбыз, тырышлыгыбыз өчен безне мул итеп бүләкләсен. Көннәрбез тыныч һәм имин булсын!

- Әңгәмәгез өчен рәхмәт!