Нурлатта яшәүчеләр икенче ел рәттән үзара салым кертү программасында катнаша

2022 елның 26 ноябре, шимбә

Үзара салымда шәһәрлеләр авыл халкыннан үрнәк ала.

Менә икенче ел инде "Кормыш" территориаль иҗтимагый җирле үзидарә бу программада катнаша.

"Кормыш" территориясенә өч шәһәр микрорайоны керә: Кормыш, Көньяк-Көнбатыш һәм Көнбатыш.

– Бу микрорайоннарда үзәкләштерелгән ташландык суларны агызу системасы юк, шуңа күрә узган ел ук шәһәрнең ташландык суларны агызу челтәрләренә үзара салым акчалары хисабына тоташырга карар кылдык, - диде «Кормыш» территориаль иҗтимагый җирле үзидарә рәисе Роза Ханеня.- Ул вакытта проектка акчаны Көнбатыш һәм көньяк-көнбатыш микрорайоннарында яшәүчеләр җыйды. 802 мең сум җыеп, республика финанслашуын да исәпкә алып, гомуми сумма 3 миллион 208 мең сум тәшкил итте. Кормыш өчен проектка да акча җитә. 2023 елда үзара салым салуда өч микрорайон да катнашачак.

Роза Салиховна сүзләренчә, беренче елда кешеләр ниндидер ышанычсызлык күрсәтсә дә, үзара салым алар өчен яңалык булса да, яхшы үрнәк тә булып чыкты. Узган ел үзара салым хисабына «Тимерьюлчылар» территориаль иҗтимагый җирле үзидарә идарәсе дә шундый ук эш башкарган, алар ышанганча, җыелган акчалар да юкка чыкмаган – проект әзер. Быел халык үзара салым программасын бертавыштан хуплады дип әйтергә була.

Узган атна ахырында узган гражданнар җыенында проектлаучылар, юрист, «Промочистка» вәкилләре белән бергә шәһәр Советы Рәисе урынбасары Владимир Кашкаров җитәкчелегендә булачак эшләрнең мөһим детальләре турында фикер алыштылар. Биредә җыеп алына торган сумманы да билгеләделәр.

– Өстәвенә, мотивация дә уңай – район башлыгының ярдәме, - дип билгеләп үтте Роза Ханеня.

Үзара салым акчаларын, программаның башка катнашучылары кебек үк, 30 мартка кадәр җыярга кирәк. Вакытында кертелгән җыем республикадан финанслашуны да вакытында алырга мөмкинлек бирәчәк-һәр 1 сумга тагын 3 сум өстәләчәк, өстәвенә, район җитәкчелеге дә ярдәм итәргә вәгъдә итте. Эшләр чыгымлы.

Үзара салым программасында катнашучыларның тәҗрибәсеннән чыгып шуны әйтеп була: үз вакытында акча җыю эшне тизрәк башларга мөмкинлек бирәчәк. "Кормыш" ТИҮдә алар 2023 ел дәвамында билгеләнгән эшләр башкарылыр дип өметләнәләр. Чөнки иң мөһиме – халыкның программага ышанычы.