Нурлат ярминкәсе: теплицадан яңа өзеп алган кыяр, буяулы йомыркалар, тере балык…

2024 елның 27 апреле, шимбә

Бүген Нурлатта бу сезонда соңгы традицион авыл хуҗалыгы ярминкәсе узды. Иртәдән Кооператив урамында бик җанлы: сатып алучылар ит, яшелчә, орлык сатучылардан чиратка тезелделәр һәм Фәйзуллиннар кибете янында Якты Күлдән: тартмаларда – иртән генә яңа гына өзеп алынган теплицада кыярлар. Гаилә башлыгы Рафик Фәйзуллин билгеләп үткәнчә, быел беренче кыярларны март ахырында өзеп караганнар, бу көннәрдә аларны шәһәр халкына көн саен үз сәүдә нокталарында тәкъдим итәләр. Быел Фәйзуллиннарның 8 теплицасы бар, аларда беренче кызарган помидорлар да бар.

Ярминкә-шәхси ярдәмче хуҗалыклардан продукция сату өчен яхшы мөмкинлек. Күрше Самара өлкәсеннән дә килгәннәр. Фәния Галиева үз хуҗалыгының сөт һәм ит продукциясе белән бергә төрле төстәге йомыркалар да тәкъдим итә. Гадәттәге кызыллар белән бергә зәңгәр, хәтта яшелләре дә бар.

"Күп нурлатлылар без Пасха алдыннан буялган йомырка алып килдек дип уйлыйлар. Шуны аңлатырга кирәк: безнең тавыклар төрле төстәге йомыркалар сала. Алар безнең кара төстәге токымлылар, ", - ди Фәния Галиева.

Ярминкәдә бакчачылар – орлыклар, үсентеләр өчен сезонлы продукция күп. Монда ук яңа суелган ит, бал, яшелчә, колбаса, сөт продукциясе, ашлык, тере балык, киптерелгән җиләк-җимеш, гөмбә сатып алырга мөмкин... Монда бәйрәм шартлары хөкем сөрә сәүдә гармунчыларның күңелле көйләре, район талантларының дәртле җырлары астында уза. Шулай ук теләүчеләр «Кызыл гвоздика» акциясенә кушыла ала.

Иртән Нурлат районы Башлыгы ярминкә оештыру сыйфаты белән танышты, шәхси ярдәмче хуҗалыклар хуҗалары, фермерлар, авыл хуҗалыгы предприятиеләре, кооперативлар җитәкчеләре һәм эшмәкәрләр белән аралашты.