Нурлатта Габдулла Тукайның тууына 138 ел тулуга багышланган чара узды

2024 елның 26 апреле, җомга

Бүген Татарстанда Туган тел көне һәм бөек татар шагыйре Габдулла Тукайның туган көне билгеләп үтелә. Шуңа бәйле рәвештә районның шәһәр һәм авылларында төрле чаралар уза. Көннең икенче яртысында мәктәп укучылары һәм балалар бакчаларында тәрбияләнүчеләр Нурлат гимназиясендә җыелдылар. Биредә яшь талантлар Габдулла Тукай шигырьләрен сөйләделәр, җырлар җырладылар, татар халык биюләрен башкардылар, үзләренең артистлык осталыкларын күрсәттеләр.

Чарага җирле шагыйрәләр – ТР Язучылар берлеге әгъзасы Фәүзия Мөхәммәтова һәм Әлфия Төхвәтуллина чакырылган иде. Сәхнәдән алар балаларны туган телләрен сакларга һәм кадерләргә, аны өйрәнергә, сөйләшергә һәм киләчәк буыннарга тапшырырга өндәделәр.

Биредә мәгариф бүлегенең милли тәрбия бүлеге методисты Фәридә Ярмөхәммәтова мәгариф бүлеге тарафыннан Габдулла Тукайның туган көне уңаеннан игълан ителгән иҗади конкурсларда җиңүчеләрне бүләкләде. Чара кысаларында шулай ук «Нурлат-информ» «Тукай моңнары» («Тукай җырлары») конкурсында җиңүчеләрне бүләкләү булды.

Чара татар халкының милли гимны булган «Туган тел» җырын башкару белән тәмамланды.

Бүген шулай ук нурлатлылар Югары Нурлат микрорайонындагы Габдулла Тукай һәйкәленә чәчәкләр салдылар.