Нурлат районында язгы кыр эшләре куәтләнә бара

2024 елның 17 апреле, чәршәмбе

Кичә “Нурлат-Агро"ның күпьеллык культуралар кырларында ике яңа «Туман» эшләде, бүген иртән биредә көзге культураларны тукландыра башладылар. Якында урнашкан ике басуда көздән «Вьюга» һәм «Безенчукская-380» көзге бодай орлыклары чәчелгән. Хуҗалыкның баш агрономы Андрей Светкин билгеләп үткәнчә, кыштан соң аларның хәле канәгатьләнерлек, тиздән вегетация башланачак.

"1 гектарга 1,5 центнер исәбеннән аммиак селитрасы кертәбез. Ашламаны дымлы туфракка кертергә кирәк, ашлама кертү өчен һава торышы уңай», – дип билгеләп үтте ул.

"Нурлат-Агро"да көзге культуралар мәйданы 2 мең гектардан артык тәшкил итә. Язгы кыр эшләренә беренче көннәрдән үк оешкан рәвештә керештеләр. Хуҗалыкның генераль директоры Мирас Нуриҗанов механизаторларга, белгечләргә уңышлар һәм нәтиҗәле сезон теләде.

"Быел безнең өчен Нурлат районында беренче чәчү кампаниясе. Эшкә аерым көч-дәрт белән керештек. Уҗымнарның торышы шатландыра. Коллектив яхшы формалашкан, барлык эшчеләр тәҗрибәле, техника бар, ашламалар, ягулык-майлау материаллары, үсемлекләрне саклау чаралары белән тәэмин ителгән. Уртак көч белән яхшы уңыш җыябыз дип өметләнәбез», – диде ул.

Беренче көннәрдән үк механизаторлар өчен тулы туклану оештырылган. Уҗымнарны тукландыруга икешәр «Туман», МТЗ-1221 тракторы, шулай ук ашламалар ташу өчен «КамАЗ» җәлеп ителгән. Дус компания булып эшләгәндә, хуҗалык хезмәтчәннәре уҗымнарны 5-6 көндә тукландыруны төгәлләргә ниятли.

Тулаем алганда, Нурлат районы буенча язгы кыр эшләре кызу темп  ала бара.

«Шушы көннәрдә "Нурлат сөте «ндә дә уҗымнарны тукландыру белән мәшгульләр,» Кызыл Көнчыгыш «хуҗалыгы кырларында туфракны,» агрария» не – күпьеллык культураларны бораулауга керештеләр", – дип билгеләп үтте районның авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Ирек Шәрәфетдинов.

Нурлат районында быел көзге культуралар мәйданы якынча 18 мең гектар тәшкил итә. язгы чәчү 24 мең гектарга үткәреләчәк.